Tesla začala predávať solárne strechy. Sú s doživotnou zárukou.

Strecha od Tesly bude približne o tretinu drahšia ako bežná krytina. Vidiek nemusí prísť o svoju tradičnú atmosféru len preto, že spoločnosť hľadá cestu k obnoviteľným zdrojom energie. Na trh mieria solárne strechy, ktoré sú na nerozoznanie od tých obyčajných.

Po minuloročnom predstavení ich do predaja v USA uvádza firma Tesla. V tesnom závese chce svoju novinku ponúknuť aj na ostatných svetových trhoch. Krytina je vyrobená z tvrdeného skla, ktoré dokáže odolať i náporu intenzívneho krupobitia. V každej škridle sa nachádza dekoratívna fólia so svetlostálou potlačou, nie všetky škridly sú však rovnaké. Kým niektoré plnia iba úlohu dekoratívneho zastrešenia, v iných sa nachádza aj vysokoúčinný fotovoltický článok a sada konektorov pre vzájomné prepojenie.

Doživotná záruka

Firma sa v posledných mesiacoch pokúšala zdokonaliť konektory, aby dokázala strechu ponúkať s doživotnou zárukou. Pri individuálnych projektoch sa počíta s tým, že hoci celá strecha bude prikrytá rovnakou krytinou, približne 40 percent jej plochy bude obsahovať fotovoltickú technológiu. Tá príde iba na plochy, ktoré sú najväčšmi exponované na slnku. Pri pohľade zo zeme nie je šanca rozoznať, ktoré dielce krytiny sú solárne a ktoré nie. Práve estetický faktor bol v počiatkoch vývoja na prvom mieste v tomto projekte. Solárna strecha na jeden domček vyjde podľa webu Mashable približne 65 tisíc dolárov, čo je v porovnaní so 45 tisíckami za škridlovú krytinu predsa len viac. Ak sa však do investície započítajú aj energetické zisky s vyčíslením hodnoty energie, krytina je už po niekoľkých rokoch prevádzky lacnejšia ako tradičná. Tesla k solárnej streche ponúka aj zvyšok technológie pre jej efektívne využitie. Ide o akumulátorové centrály pre rodinné domy, ktoré dokážu energiu uskladniť a sprostredkovať ju pre spotrebu spotrebičov pripojených do siete.

Panely nemusia ničiť vidiek

Negatívny vplyv solárnych striech na vzhľad a atmosféru vidieka je horúcou témou vo viacerých krajinách Európy. Najväčšmi tieto neprirodzené zásahy prekážajú Britom, ktorí prostredníctvom vládnych dotácií v posledných rokoch výrazne motivujú vlastníkov nehnuteľností, aby k inštalácii pristúpili. Krajiny sa zaviazali zvýšiť produkciu zelenej energie a nepretržite hľadajú riešenia, ktorými by dokázali sľuby naplniť.

Zdroj: Tesla, sme.sk