Tesvolt predstavil nový akumulátor s účinnosťou 98 % a životnosťou až 30 rokov

Nová technológia na skladovanie energie so životnosťou až 30 rokov. Nemecký výrobca batériových systémov Tesvolt pripravil v spolupráci so spoločnosťou Samsung SDI nový batériový systém, ktorý stanoví nový štandard v oblasti bezpečnosti a ponúka až 30-ročnú životnosť. V tomto systéme na skladovanie energie (SSE) sa využíva nový typ prizmatických lítiových článkov, ktoré nedávno použila spoločnosť BMW do svojich elektromobilov.

„Nové prizmatické (hranolovité) lítiové články od spoločnosti Samsung SDI sa stále viac používajú v brandži elektromobilov. Hráči, ako je BMW a ďalší automobiloví výrobcovia, preferujú túto technológiu článkov kvôli vyššej energetickej hustote, ktorá umožňuje až zdvojnásobiť dojazd elektromobilov,“ objasňuje Simon Schandert, riaditeľ vývoja v spoločnosti Tesvolt.“

„Kombinujeme nové články s naším proprietárnym riadiacim batériovým systémom (Active BAT Optimizer), a tým dosahujeme aktívne balansovanie všetkých článkov, a to dokonca i medzi rôznymi batériovými modulmi. Týmto postupom dosahujeme vysokú účinnosť batérie vo výške 98 % a jej životnosť až 30 rokov,“ dodáva Schandert.“

Batéria novej generácie s vysokým napätím

Nový SSE spoločnosti Tesvolt ponúka cca 6 000 plných nabíjacích cyklov pri hĺbke vybitia (DoD) vo výške 100 %. Týmto je možné využiť úplne celú kapacitu batérie. Tento SSE funguje dobre tak pri nízkom napätí vo výške 48 voltov, ako aj pri vysokom napätí vo výške 1 000 voltov v rámci stacionárnych komerčných alebo priemyselných aplikácií.

Vďaka integrovanému bezpečnostnému zariadeniu a prepäťovej ochrane sú batériové články spoločnosti Samsung SDI odolné proti vznieteniu ohňa. Navyše je tu integrovaný tlakový poistný ventil, ktorý zabraňuje riziku explózie. Keramická ochranná vrstva na článkoch spomaľuje proces degradácie, a tým predlžuje životnosť lítiových batérií.

Modulárny systém s vysokou kapacitou

Nový SSE je k dispozícii na trhu a jeho veľkosť sa začína na kapacite 4,8 kWh. Ide o modulárne riešenie, ktoré je možné rozšíriť až na systém s kapacitou niekoľkých MWh. V súčasnosti je tento SSE kompatibilný s meničom SMA Sunny Island.

Samsung SDI a Tesvolt ponúkajú na tento SSE 10-ročnú záruku na výkon, ktorá sa vzťahuje na počet cyklov a účinnosť nových batérií. Výrobca garantuje, že moduly batérie sa môžu kedykoľvek vymeniť a skladovacia kapacita sa môže v budúcnosti rozšíriť. Väčšina ostatných výrobcov lítiových batérií toto limituje iba na prvý rok využívania batérie.

Zdroj: SolarneNovinky.sk